Cena nafty klesá. Něco si přejte?

19.05.2017

Něco si přejte! Nejlépe to, ať nám to vydrží co nejdéle. To je přesně ta zpráva, kterou přivítají nejen autodopravci, ale všichni motoristé. Cena se nám dostala na většině pump pod 30 Kč za litr paliva. Ceny atakují hranici 28 Kč, na dálnicích jsme ovšem stále velice vysoko a 35 Kč není žádný problém. Kdo není líný, tak si holt z dálnice sjede.

Ceny nafty nám snižuje posilující koruna, leč té se nahoru moc nechce. Od ukončení intervencí je stále na nízké úrovni. Větší vliv má snižující se cena ropy, navzdory tomu, že se země OPEC dohodli na snížené těžbě ropy.

Současné ceny, které lze potkat na čerpacích stanicích, jsou zatím nejnižší v letošním roce, doprava má důvod k radosti. Pokud bude koruna i nadále posilovat, pokles cen by mohl pokračovat. To jistě potěší každé srdce automobilisty, tedy spíše jeho peněženku. Každá Autodoprava tuto situaci vítá, kdy již nyní jezdí za maximálně stlačené ceny.

Klasická situace nastává u stanic s pohonnými palivy na frekventovaných silnicích a samozřejmě dálnicích. Poklesu na těchto místech samozřejmě brání vysoká poptávka, ale také tankování na firemní karty, kdy řidiči neřeší výši útraty a obzvláště cenu nafty, či benzínu.

Již pár let obchodní inspekce zveřejňuje ty čerpací stanice, na kterých udělila pokuty za nekvalitní pohonné hmoty. Dle takto zveřejňovaných výsledků se neustále zvedá kvalita nabízených pohonných hmot. Těžko říci, zda na tuto situaci má vliv častější kontrola ze strany státních orgánů, My v SENA logistics si myslíme, že ano. Zkontrolované a bezzávadné pumpy mají takzvanou pečeť kvality, která by měla odpovídat tomu, že nabízený benzín, či nafta jsou nezávadné.

Statistiky ovšem mluví jasně a podporují motoristy v jejich klidu. Kupříkladu zatímco v roce 2010, kdy se s kontrolami začínalo, nevyhovělo až 9,6% vzorků, tak v roce 2015 to bylo 1,6% a to je opravdu velký nárůst v kvalitě nafty.

U pohonných hmot je kontrolováno vícero aspektů. Kupříkladu oktanové a cetanové číslo, takzvaný bod vzplanutí, hustota paliva, obsah vody, množství biosložek v palivu. Většina prohřešků není nic extrémně závažného a poškození motoru tak nehrozí. Asi nejčastějším problémem je nedodržení pracovních postupů při manipulaci s pohonnými hmotami, kdy dochází jejich vzájemné kontaminaci, tedy nafta benzínem a obráceně. To se stává především při distribuce na místo čerpání. Tedy situace, kdy v cisterně může zbýt něco nafty, či benzínu.

Šizení benzínu, kdy se pohonné hmoty takzvaně řezali jinou složkou, se již neobjevuje. Tresty jsou přísné a kontroly časté. Motor si tedy natankováním na pofiderní čerpací stanici nezničíte.