Jednotné značení pohonných hmot se začíná objevovat na benzínkách!

01.11.2017

Již dnes se můžete na některých čerpacích stanicích setkat s novým značením pohonných hmot. Od září příštího roku by se s ním měli řidiči potkávat zcela běžně. Evropská unie holt nechce zmatky v autodopravě a matení řidičů z důvodů nástupu vícera druhů pohonných hmot.

Kolečko, čtvereček a kosočtverec, to je oč tu běží! Nové grafické symboly ze stojanů, ale i z tankovacích pistolí by měly řidiči napovědět, která pohonná hmota je ta pravá pro jeho osobní automobil, nebo kamion.

Symbol bude také sdělovat, jaký maximální podíl biosložky obsahuje. Kupříkladu u benzínu, jež má symbol kolečka bude právě v kolečku písmeno E a číslice, která ukazuje podíl etanulo v procentech. Tedy E a 5, nám napovídá, že palivo má od 0 do 5% etanolu. Nejinak tomu bude i u nafty, jež má zase ve znaku čtvereček, tedy B7 znamená, nafta s podílem řepkového oleje maximálně 7 procent.

Nesmíme zapomínat ani kosočtverec, ten nám označuje, plynná paliva. Prostě geometrie v praxi již brzy na všech evropských pumpách!
Ovšem potřeba si bude dávat pozor na takzvaná prémiová paliva. Ty symbol nerozlišuje. Tedy prémiový benzín, bude ve stejném kolečku, jako ten "obyčejný".

Toto opatření, ať se může zdát jakkoliv nesmyslné ocení každý motorista, jenž cestuje po Evropě. Kupříkladu názvům Italských pohonných hmot porozumí jen opravdu zkušený automobilista. A to platí samozřejmě i obráceně.

Stejné symboly se budou v budoucnu objevovat i na víčkách od nádrží. Symboly jsou jednoduché, zapamatovatelné a univerzální.

Čeká nás jistě šťastná kolečko-čtverečková budoucnost!

Vaše SENA logistics s.r.o. - zodpovědná autodoprava z Chrudimi.