Konec dálničních známek? SENA logistika přináší vhled do navrhované změny.

28.04.2017
konec známek v autodopravě?
konec známek v autodopravě?

Doprava a logistika zažijí v budoucnu změnu, která ovlivní jak dopravce, tak i jejich zákazníky. Návrh Evropské komise chce rozdělit platbu pro nákladní přepravu, ale i osobní dopravu dle toho, kolik automobily vypouštějí emisí CO2 do vzduchu. Plánuje se zrušení dálničních známek a zprůhlednění transportu peněz vybraných na mýtném.

Cena by v průměru měla zůstat na stávající hranici. Ovšem automobily, které vypouštějí více emisí by zaplatily více a naopak čistší automobily by odváděli méně. Nákladní autodoprava tvoří jen malé procento v dopravě. Ovšem vypouští dle komise až třetinu emisí v dopravě. Cílem opatření je snížit znečištění, jež má na svědomí nákladní doprava.

Dopravce a logistické firmy to donutí pravidelně investovat do nového vozového parku. Jak bude toto nařízení v dopravě funkční, není zatím jisté, ale návrh komise ještě nemá ani finální podobu a zatím se jedná o návrh.

EU má v současné době páky na úpravu výše a zpoplatnění, jimiž se řídí nákladní doprava. Řešení mýtného pro osobní přepravu je v kompetenci samotných členských zemích a jejich dopravní politiky.

Peníze, jež se vyberou v budoucnu na mýtném, by měly být investovány spět do silniční infrastruktury. Bude zavedeno povinné informování a dohled EU nad použitím takto získaných prostředků.

SENA logistika, zodpovědný přepravce pro Vás.