Sdílená doprava roste i u nás.

26.04.2017

Carshering, neboli sdílená autodoprava se stává na poli osobní dopravy velkým hitem všude ve světě. Ne jinak je tomu i v naší domovině. Službu využívají lidé, kteří chtějí automobil občas využít, ale nechtějí ho z různých důvodů vlastnit. Oproti minulému roku je u nás o 130 automobilů více, než v minulém roce a jejich počet je tak 344 kusů. Do konce roku se má toto číslo dostat na 450. 

sdílená autodoprava
sdílená autodoprava

Tato číslo dopravních prostředků tvoří pouze automobily, jež vlastní společnosti, které se tímto businessem zabývají. Nejsou započítány automobily společných vlastníků a majitelů, kteří půjčují svá vozidla prostřednictvím takzvané sdílené ekonomiky přes různé aplikace. Dohromady může tedy celkové číslo těchto dopravních prostředků být kolem 500 automobilů.

Ač se toto číslo nemusí zdát nijak vysoké. Uživatelů, jež využívají takto nabízených dopravních prostředků, je u nás zhruba na čtyři tisícovky a to už tak malé číslo není. Navíc je vidět rychlý nárůst takto využívané logistiky.

Nárůst sdílení vozidel nastal v letech 2009 - 2011, tehdy vznikl projekt, který v dopravě do té doby nebyl známý. Tato služba se jmenovala Autonapůl. Firma začínala ve třech lidech, dnes půjčuje automobily na tisícovce klientů.

Je zřejmě jen otázkou času, kdy na trh vstoupí nějaký zahraniční hráč a naši osobní autodopravu posune zase o něco dále.