Víte co znamená logistika?

03.03.2017

Logistika, to je nejen přeprava zboží

 Nechceme si hrát na nějaké rozumbrady, ale dozvědět se pár zajímavostí nikdy nemůže uškodit. A především o logistice, která nás vážně baví. 

Řecké slovo logos je zajisté dostatečně známé, abychom věděli, že znamená pořádek a řád. Tedy z takto osvětleného pojmu vyplývá, že logistika je nauka, která pojednává o tom, jak mají být věci, které mají někde být, právě tam, kde je potřebujeme a to ve správný čas a s co nejmenšími náklady.

Dle dnešních norem a pojmů vlastně nejsme nijak dále, než byli naši předci ve starém Řecku, jen je pojem poněkud obšírněji vysvětlen. Tedy, logistika plánuje, řídí a organizuje tok zboží. Počínaje vývojem, nákupem, výrobou až po uskladnění v regálu Vašeho nejbližšího supermarketu. To vše samozřejmě co nejefektivněji, což je především levně a rychle. 

logistika SENA
logistika SENA

Logistika, důležitá součást ekonomiky

Kdy bychom byli bez logistiky, zboží by neopustilo sklady firem, vesměs by nebylo možné ho ani vyrobit, jelikož komponenty by se bez přepravy nedostaly k výrobci. Logistika je důležitou součástí každého businessu. Kvalitní a rychlá přeprava zboží je nepostradatelná a to i v dnešní elektronické době. 

Logistika je dnes na vysoké úrovni, dokáže být optimalizována pro nejlepší využití, dokáže kontrolovat toky zboží, toky energií a informací. Není to jen naložit paletu na kamion, je to ucelená oblast přepravy. V logistice jsou dnes bežnou věcí logistické audity, nákupní logistika, logistický outsourcing, skladování a podobně. 

Vesměs vše, s čím se na nás můžete obrátit.