Zmizí Billboardy z českých dálnic?

26.07.2017

Každý den na nás útočí tisíce reklam. Jen si spočítejte, kolik reklam za den potkáte, kolik jich Vás osloví, či přímo na Vás vybafne. Stovky, možná tisíce. Už je ani neregistrujeme.

Horší je to ovšem v situaci, kdy sedíte za volantem svého osobního vozu, nebo kamionu, tehdy dokáže billboard rozptýlit. Někdy i tím, jak hloupý je. S touto situací ovšem chce něco dělat ministerstvo dopravy, tedy ne s tím, jak dokáží být některé billboardy pitomé, ale s tím, že mohou řidiče odvádět od pozornosti na silnici. Ač se to nikdy neprokázalo, že se to děje.

Situace se má ovšem změnit. Od září by mělo být vše jinak, začnou mizet zmíněné reklamní poutače od silnic I. tříd a od dálnic. Toto opatření se týká více jak 3.000 panelů, které jsou nyní instalovány. Čeká se, že provozovatelé venkovní reklamy nebudou protestovat a odstraní to, co mají, ovšem čeká se, že se dotčené agentury a majitelé reklam budou soudit se státem o ušlý zisk.

Ministerstvo se rozhodlo k odstranění reklamních cedulí u dálnic kvůli odvádění pozornosti od autodopravy a také tomu, že náraz do takovéhoto poutače může být smrtelný. Se zákazem v tom ovšem "nepojedeme sami" - řečeno dopravní terminologií. Reklamní cedule u silnic nemají ani další státy, kupříkladu Německo, Belgie, Dánsko či Španělsko.

Zákon, který zakazuje umístění reklamy u dálnic a silnic I. tříd platí již zákonem od roku 2012. Nicméně po dobu 5 let byla ponechána doba, kdy byly tyto cedule u silnic tolerovány. Ta se zářím letošního roku končí a vše musí pryč.

Za některých podmínek je však možné poutač ponechat, či stavět nové. A to tehdy, jeli jejich vzdálenost od dálnice 200 metrů. Výjimku také dostali poutače na motely, či restaurace při cestě.

Máme tu další zákaz z nekonečné řady zákazů, tenhle snad povede k tomu, že naše silnice budou hezčí. Nicméně vyřeší se bezpečnost? Není výhled do krajiny hezčí, než pohled na hloupou reklamu?